Rritet vlera e argjendit mbi floririn

Aktualitet
Rritet vlera e argjendit mbi floririn

Argjendi është rritur me 94% që nga fundosja që pësoi në Mars, për shkak të pandemisë.

Çmimi i argjendit sapo ka bërë përparimin më të madhë, që nga rënia në vitin 2008. Madje balotazhi krahasues midis arit dhe argjendit e ka rritur vlerën e kësaj të fundit mbi çmimin e arit.

Metali më pak i vlefshëm u ngjit me 20 përqind gjatë javës në 23 dollarë për ons, një rritje prej më shumë se 94 përqind dhe një fitim prej 28 përqind deri më tani këtë vit.

"Me pozicionim relativisht të sheshtë, argjendi qëndron si një tregti tërheqëse," shkroi Paul Ciana, një strateg teknik në Bankën e Amerikës.K.K/LajmiFundit.al

ME TE LEXUARAT