Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Ministria e Mbrojtjes deklaron: Vaksina e Koronavirusit nga Rusia është e gati dhe e sigurt

Diskutimet mbi vaksinën ruse, kundra koronavirusit, përfunduan ditën e djeshmë, duke vendosur pretenduar përdorimin e saj në të gjithë botën. Rezutatet e vaksinës tregojnë një përgjigjë të fortë dhe pa luhatje, në sistemin imunitar, ndaj bakterit koronavirus. Deklarata zyrtare u bë nga Ministria e Mbrojtjes Ruse.

“Ministria e Mbrojtjes Ruse së bashku me Institutin Kërkimor Shkencor të Gamaleya të Epidemiologjisë dhe Mikrobiologjisë kanë përfunduar me sukses provat klinike të vaksinës kundër COVID-19 me pjesëmarrjen e vullnetarëve në Spitalin Kombëtar Ushtarak Burdenko”, konfirmoi ministria në një deklaratë, raportoi Sputnik faqja e lajmeve e mbështetur nga Kremlin.

Vlerësimet përfundimtare të rezultateve të testit janë bërë dhe pa përjashtim, të gjithë vullnetarëve, të cilët pasi kanë marrë vaksinën kanë shfaqur imunitet të fortë dhe kanë filluar të ndjehen mirë menjëherë. Kështu, vaksina e parë kundër infeksionit të ri, koronavirus është gati”, thotë Zëvendësministri i parë i Mbrojtjes së Federata Ruse, Ruslan Khadzhismelovich Tsalikov, për gazetën Moska Argumenty i Fakty.
Ministria gjithashtu deklaroi: “Rezultatet e testit tregojnë qartë se të gjithë vullnetarët zhvilluan një përgjigje imune si rezultat i vaksinimit. Nuk ka efekte anësore, komplikime ose reagime të padëshirueshme, ankesa shëndetësore nga vullnetarët me kalim e kohës.”

Kreu i Institutit të 48-të të Kërkimeve Shkencore Qendrore të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse, Sergej Borisevich, theksoi “vullnetarët prodhuan antitrupat e nevojshëm kundër koronavirusit dhe përbërësit e vaksinës janë të sigurt”, duke folur për Krasnaya Zvezda , gazeta zyrtare e ministrisë.

Borisevich tha gjithashtu se antitrupat e prodhuar pritet të mbeten në trup për një kohë të gjatë, duke përmendur: “Aftësitë e platformës së përdorur më parë për të zhvilluar dy vaksina Ebola dhe një tjetër të Sindromës së Riparimit të Lindjes së Mesme [MERS] do të lejojë antitrupat e gjeneruar pas vaksinimit të qëndrojnë në trup për një kohë të gjatë “.

Provat klinike për dy formulat u nisën muajin e kaluar në Universitetin Sechenov, me 18 persona, të cilët u vaksinuan në 18 qershor dhe u liruan nga spitali më 15 korrik. 20 personat nga prova e fundit u vaksinuan në 23 qershor dhe u liruan në 20 korrik.

Të dhënat e mbledhura pas ekzaminimit mjekësor të vullnetarëve do të dorëzohen për përpunim në institutin Gamalei, njoftoi Sputnik.

Faza e tretë e provës për vaksinat ruse pritet të fillojë në gusht. Vendi synon të ketë 30 milion doza të një vaksine për virusin këtë vit, dhe shpreson të arrijë “sigurimin shëndetësor të gjithë popullatës” deri vitin e ardhshëm përmes vaksinimit, sipas Kirill Dmitriev, shefi ekzekutiv i Fondit Ruse të Investimeve Direkte, i cili po financon zhvillimin e vaksinës.

Shpresohet se vaksina do të “hyjë në qarkullim civil” rreth 12 deri në 14 gusht dhe prodhimi masiv i vaksinës do të fillojë në shtator, tha Aleksandër Gintsburg, kreu i institutit Gamalei për TASS.

Në fillim të kësaj jave, drejtuesit e biznesit, miliarderët dhe zyrtarët e qeverisë në Rusi dyshohet se kishin pasur akses në vaksinat eksperimentale të vendit COVID-19 që nga prilli.

Disa qindra iu raportuan doza të vaksinës, sipas njerëzve të njohur me punën e vaksinave që nuk pranuan të emëroheshin, raportoi Bloomberg. Por zyrtarët rusë të shëndetësisë kanë mohuar pretendimin.
Një zëdhënës i Kremlinit gjithashtu mohoi që Presidentit rus Vladimir Putin i është dhënë një vaksinë e paqartë COVID-19.

Mbi 14.7 milion njerëz në të gjithë globin janë infektuar që kur virusi u raportua për herë të parë në Wuhan, Kinë, duke përfshirë 3.8 milion në SH.B.A. Më shumë se 8.2 milion në botë thuhet se janë shëruar nga infeksioni, ndërsa mbi 609.800 kanë vdekur që nga e hëna, sipas shifrave të fundit nga Universiteti Johns Hopkins.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet