Hapja e listave, Rama: Shoh shqetësim te PD dhe Meta, s'u ndalon askush të ndani ombrellën!

Politikë
Hapja e listave, Rama: Shoh shqetësim te PD dhe Meta, s'u ndalon

TIRANE-Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta dhe opozitës së drejtuar nga PD-ja pas akuzave për hapjen e listave dhe ndalimin e koalicioneve.

"As Jashtëparlamentarja, as Presidencialja s'duhet tê merakosen për fatin e koalicioneve parazgjedhore, sepse askush nuk do t'i ndalojë të vazhdojnë ta ndajnë ombrellën e opozitës së bashkuar edhe në zgjedhje! Taksirat ta ndjekin parlamentin që e duan s'e duan është vendimmarrësi!

Presidenciales i kujtoj se Kuvendi është sovran, i dëgjon të gjithë po vendos vetë! Dhe hapja e listave për t'i dhënë mundësi edhe qytetarëve e jo vetëm kryetarëve të zgjedhin deputetë, si dhe garantimi i përfaqësimit të grave në kushtet kur listat hapen, i bëjnë mirë vendit...

Shoh agjitim në radhët e opozitēs jashtëparlametare dhe asaj presidenciale për hapin e hedhur sot në Kuvend drejt hapjes së listave! Jashtëparlamentares i kujtoj se kemi një marrëveshje e do ta zbatojmë në çdo pikë, po kjo s'do të thotë që sharjet e provokimet nuk e rrezikojnë.." shkruan Edi Rama.

ME TE LEXUARAT