Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Punëtorit të ndërtimit i ngulet leva në bark, shpëton mrekullisht pas operacionit

Një punëtor kinez i ndërtimit i ka shpëtuar mrekullisht vdekjes pasi një shufur çeliku e gjatë, iu ngul në bark gjatë kohës që po punonte. Burri, i njohur me mbiemrin e tij Zhu, kishte shufrën metalike të vendosur në torzën e tij dhe ishte rrëzuar nga një platformë 10-metra e lartë në një kantier ndërtimi në provincën lindore të Kinës Jiangsu.

Zhu i mbijetoi aksidentit tmerrues pasi mjekët kryen një operacion tre orësh për të hequr hekurin e gjatë. Aksidenti ndodhi në mars në qytetin e Nantong. Ajo u nxor në dritë këtë javë pasi pacienti u kthye në spital të hënën për të falënderuar kirurgët që i shpëtuan jetën.

Zhu po punonte në një kantier ndërtimi në 27 mars kur aksidentalisht ra nga lartësia, sipas Spitalit të Dytë të Nantong-ut. Një foto tregon Zhu me shufrën e çelikut të njollosur nga trupi i tij pasi punëtori u dërgua në spital, shkruan Daily Mail.

Punëtori i ndërtimit ishte planifikuar që menjëherë t’i nënshtrohej operacionit pasi mjekët panë se mbi dy të tretat e shufrës metalike kishin skalitur në barkun e Zhu në një skanim me rreze X. Mjekët thanë se pacienti ishte në një gjendje të rrezikshme për jetën pasi shufra e gjatë shkaktoi gjakderdhje të rëndë dhe mund të kishte dëmtuar organet e tij.

Pas një operacioni tre orësh, kirurgët hoqën me sukses shufrën e çelikut nga trupi i punëtorit të konstruksionit. Shufra metalike ishte 90 centimetra (2ft 5in) e gjatë dhe 2 centimetra (0.79 inç) e trashë. Pacienti është transferuar më pas në njësitë e kujdesit intensiv pas operacionit. Gjendja e tij gradualisht u përmirësua pasi u trajtua për gati një muaj.

Zhu gjithashtu mori një seri trajnimesh rehabilitimi për ta ndihmuar atë të shërohet, tha spitali. Ai kuptohet se është nxjerrë nga spitali Nantong pas një shërimi të plotë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet