Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

“Mendova se do të vdisja si George Floyd”, tjetër incident në SHBA, shihni çfarë bën polici

Një tjetër polic është filmuar me gjurin në qafën e një të riu me ngjyrë, duke rikujtuar skenën e dhimbshme të George Floyd, vrasja e të cilit shkaktoi protesta masive në të gjithë SHBA-në.

Në video shihet se si i riu iqëndron i shtrirë në tokë dhe humb ndjenjat, ndërkohë që i ati i tij i lutet policit që ta heqë gjurin nga qafa. I riu përfundoi në spital pas incidentit që ndodhi fare pranë shtëpisë së tij, në Neë York.

Ai u arrestua pasi dyshohej se kishte çarë gomën e makinës së fqinjit dhe akuzohet për rezistencë ndaj arrestimit. Policët amerikanë e kanë të ndaluar të përdorin teknikën e gjurit në qafë gjatë arrestimit, pas vdekjes së George Floyd .

“Më mbajti këmbën në kokë dhe nuk lëvizja dot. As nuk merrja dot frymë. Nëse do të më mbante ashtu edhe 5 minuta, do të vdisja. Mendova se do të vdisja si George Floyd”, tha 31-vjeçari. Policia ka nisur hetimet për incidentin.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet