Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

ISHP: Ushqimi i pasigurt shkakton mbi 200 sëmundje, ja 5 kushtet si të shmangni këtë rrezik!

Instituti i Shëndetit Publik jep një mesazh të rëndësishëm për qytetarët, në këtë periudhë të vështirë të përhapjes së koronavirusit.

ISHP shkruan në ‘Facebook’ se ushqimi i pasigurt mund të shkaktojë mbi 200 sëmundje, ndërsa tregon pesë kushte se si të mbrohen qytetarët nga ky lloj rreziku.

Mesazhi i ISHP:

Ushqimi i pasigurt mund të shkaktojë mbi 2⃣0⃣0⃣ sëmundje.

A i njihni pesë 🗝 (kushtet) për ushqim të sigurt❓
🗝Mbani pastërti.
🗝Vendoseni ushqimin e papërpunuar dhe të gatuar në vende të veçanta.
🗝Gatuajeni ushqimin plotësisht në temperaturë mbi 70 gradë C.
🗝Ruajeni ushqimin në temperaturën e duhur për të qenë i sigurt.
🗝Përdorni ujë dhe burime ushqimore të sigurta.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet