Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Murtaja e Zezë, një nga sëmundjet më shkatërruese në histori, shënon raste të reja në Kinë

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) tha të martën se po ‘monitoronte’ me kujdes një rast të murtajës bubonike në Kinë pasi ishte njoftuar nga autoritetet në Pekin.

Një zyrtar i OBSH-së pohoi sot se situata po menaxhohet ‘mirë’ nga Kina dhe nuk konsiderohej se përfaqësonte një rrezik të lartë.

Në rajonin verior të Kinës së Mongolisë së Brendshme u konfirmua një grup individësh në fundjavë të cilët kishin plagë bubonike, e njohur si “Murtaja e Zezë” në Mesjetë.

Murtaja e Zezë, bubonike, është një nga sëmundjet më shkatërruese në histori, pasi ka vrarë rreth 100 milion njerëz në shekullin XIV.

Qeveria e Bayan Nur, qyteti që raportoi rastin, të dielën lëshoi ​​një paralajmërim për epideminë, pasi identifikoi një bari si pacient të dyshuar me këtë sëmundje.

Dhe po të njëjtën ditë bariu u konfirmua se kishte pikërisht “Murtajën e Zezë”, duke ngjallur frikën e një shpërthimi të sëmundjes së re në mes të pandemisë koronavirus.

Sekretari i Partisë së Bayan Nur Chang Zhigang të hënën urdhëroi zyrtarët e qytetit të siguroheshin të gjitha masat e parandalimit që murtaja të përhapet më tej.

Sipas një njoftimi zyrtar, Z. Chang kërkoi nga zyrtarët të karantinojnë kontaktet e ngushta të pacientit dhe të vendosin pika kontrolli jashtë banesave të tyre.

Dy raste të tjera u konfirmuan në provincën Khovd në Mongolinë fqinje javën e kaluar duke përfshirë vëllezër që kishin ngrënë mish marmoti (brejtës i egër), tha agjensia shtetërore e lajmeve në Kinë.

Marmot

“Murtaja Bubonike ka qenë me ne dhe është gjithmonë me ne, për shekuj,” u tha zëdhënësi i OBSH gazetarëve në një konferencë virtuale.

“Po shohim numrat e çështjeve në Kinë. Po monitorohet mirë. Për momentin, ne nuk jemi duke e konsideruar atë me rrezik të lartë, por jemi duke e monitoruar me kujdes.”

“Murtaja është e rrallë, zakonisht gjendet në zona të zgjedhura gjeografike në të gjithë globin, ku ajo është ende endemike,” tha agjensia, duke shtuar se raste sporadike të murtajës janë raportuar në Kinë gjatë dekadës së fundit.

‘Murtaja bubonike është forma më e zakonshme dhe transmetohet midis kafshëve dhe njerëzve përmes kafshimit të pleshtave të infektuar dhe kontaktit të drejtpërdrejtë me trupat e kafshëve të vogla të infektuara. Nuk transmetohet lehtësisht ndërmjet njerëzve. ‘

Megjithëse murtaja është shumë ngjitëse është e rrallë në Kinë dhe mund të mjekohet, vetëm pesë njerëz kanë vdekur prej saj që nga viti 2014, sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetit në Kinë.

“Burri i infektuar në Mongolinë e Brendshme ishte në gjendje të qëndrueshme në një spital në Bayan Nur”, tha komisioni shëndetësor i qytetit në një deklaratë.

Deklarata gjithashtu pretendoi se zyrtarët lokalë kishin vendosur masa përkatëse të kontrollit të epidemisë.

Agjencia e lajmeve Xinhua tha se në Mongolinë fqinje ishte shfaqur një tjetër rast i dyshuar, që kishte të bënte me një djalë 15-vjeçar, i cili kishte shfaqur ethe pasi hëngri një marmot të kapur nga një qen, u raportua të hënën.

Autoriteti i qytetit Bayan Nur të dielën lëshoi ​​një paralajmërim të nivelit tre në të gjithë qytetin për kontrollin e epidemisë. Paralajmërimi i nivelit të tretë njoftohet kur një qytet ka zbuluar nga 1 deri në 20 raste të një sëmundje infektive.

Alarmi zyrtar ndalon gjuetinë dhe ngrënien e kafshëve që mund të mbartin murtajën.

Ai gjithashtu i kërkon publikut të raportojë çdo rast të dyshuar të murtajës ose etheve dhe të raportojë ndonjë marmot të sëmurë ose të vdekur.

Paralajmërimi do të qëndrojë në vend deri në fund të vitit, thanë zyrtarët.

Ekspertët britanikë kanë pohuar se sëmundja, e cila zakonisht prek brejtësit e egër dhe përhapet nga pleshtat e infektuar, nuk do të bëhet një kërcënim global për shëndetin si COVID-19.

Dr Michael Head, Këshilltar i Lartë i Kërkimit në Global Health, University of Southampton, tha:

“Murtaja bubonike është një sëmundje plotësisht e pakëndshme dhe kjo çështje do të jetë shqetësuese brenda vendit të Mongolisë së Brendshme. Megjithatë, nuk do të bëhet një kërcënim global siç kemi parë me COVID-19. Murtaja bubonike transmetohet përmes kafshimit të pleshtave të infektuar dhe transmetimi njerëzor tek njeriu është shumë i rrallë.”

Burimi: Daily Mail | Përktheu dhe përshtati: Lajmi i Fundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet