Lulet mposhtin covid, mozaiku shumëngjyrësh që i ka mahnitur të gjithë

Bota
Lulet mposhtin covid, mozaiku shumëngjyrësh që i ka mahnitur

Është e vështirë të përshkruash, pasi duhet të jeni vetë që ta shijoni. Është fjala për lulet shumëngjyrëshe të Umrias, në Itali, të cilat kanë tërhequr vëmendjen e shumë vizitorëve.

Ngjyrë shkëlqyese, plantacioni Umbrian i Castelluçio duket se ka hedhur prangat e mbylljes së koronavirusit, duke shpërthyer në jetë.

Një mozaik i vërtetë, që përbëjnë shfaqje me lule natyrale, përkrah të korrave të famshme të thjerrëzave të fshatit.

Edhe pse ngjarja natyrore ndodh çdo vit, ndonjëherë është më e gjallë se të tjerat në varësi të sasisë së shiut që ka rënë.

Lulet shumëngjyrëshe që mbijnë mes bimëve të thjerrëzave janë barëra të egra që kolonizuan rrafshinën pasi u sollën me kalimin e kohës nga makinat e vjetra.

Ekrani gjigant është një dhuratë për komunitetin lokal i cili u godit nga tërmeti i vitit 2016, pasojat e të cilit janë ende të dukshme edhe sot.

Turistët janë të mahnitur nga kjo përrallë tokësore.

"Është hera e parë që kam ardhur këtu, është vërtet spektakolare. Në këtë kohë të ditës, drita me të vërtetë sjell në jetë ngjyrat, është e bukur", tha Grazia Daffara.

"Ishte thjesht një foto nga Monet," buzëqeshi Bruno Condotta i cili kishte udhëtuar gjithashtu nga veriu i vendit nga Treviso, afër Venecias.

Lulet përdoren jo vetëm si një symbol i bukurisë, por ekzistenca e tyre ndihmon në rritjen e bimëve të brishta të thjerrëzave.

Pranë fushës, një mur i krijuar krejtësisht nga thjerrëza me shumë ngjyra, nderoi punonjësit e shëndetësisë, dhe viktimat e shpërthimit të COVID-19 të vendit.

ME TE LEXUARAT