Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Rishfaqet zogu i zhdukur para 100 mijë vitesh, shokohen shkencëtarët

Zogu kaf dhe me qafë të gjatë i quajtur “Alabra” është shpallur specie e zhdukur para 100.000 vitesh si shkak i rritjes të nivelit të detit.

Por, ky zog është parë sërish javët e fundit dhe shfaqja e tij ka lënë shkencëtarët të tronditur dhe me shumë pikëpyetje, përcjell Lajmiifundit.al.

Sipas kërkimeve të publikuara në gazetën “Zoological Journal of the Linnean Society”, ri-mishërimi i Aldabra është një produkt i evolucionit përsëritës.

Kjo ndodh kur gjenet e vjetra të cilat mendohet se kanë vdekur rishfaqen në një moment të dytë, qoftë kjo është pas 100 mijë vitesh.

Kjo do të thotë që teksa paraardhësit e një shpendi mund të jenë zhdukur, ADN-ja mbetet, dhe kur mjedisi është në kushte të duhura asgjë nuk e pengon procesin që gjenet e lashta të rikthehen në kohët moderne.

Pra, speciet identike realisht mund të prodhojnë degëzime të shumta, pak të evoluara, gjatë gjithë historisë së specieve të tyre, përcjell Lajmiifundit.al.

Por, gjithsesi mos shpresoni se kjo do të thotë që edhe dinosaurët apo mamuthët leshatorë të shfaqen sërish. Ky fenomen shkencor ndodh vetëm brenda specieve që janë gati identike me paraardhësit e tyre.

Ndërsa evolucioni iterativ ka ndodhur më parë në specie të tilla si breshkat, ai kurrë nuk është parë në fushën e zogjve.

Paleobiologu David Martill, tha:

Ka ndodhur vetëm tek Aldabra, e cila shënon edhe rekordin më të vjetër paleentologjik!”

2020 padyshim mund të cilësohet që tani një vit interesat dhe mjaft konfuz, me sa duket tani do duhet të merremi edhe me ri-mishërimin e zogjve…

Burimi: Esquireme | Përktheu dhe përshtati: Lajmi i Fundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet