Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Kroaci, Konservatorët e HDZ fitojnë zgjedhjet parlamentare

Bashkimi Demokrat Kroat (HDZ) konservator i kryeministrit, Andrej Plenkoviç fitoi zgjedhjet e sotme parlamentare, sipas sondazheve, që theksojnë lehtësinë e habitshme të kësaj fitoreje.

Sipas parashikimeve, HDZ do të ketë 61 nga 151 vendet dhe rivalët e tyre kryesorë, koalicioni i udhëhequr nga social-demokratët (SDP) vetëm 44.

HDZ qeverisëse gjithashtu pritet të fitojë tre vendet e rezervuara për votuesit që jetojnë jashtë vendit.

Lëvizja ”Atdheu” e ekstremit të djathtë, e cila është një aleate natyrore e HDZ, mund të marrë 16 vende.

Të dy partitë mund ta kontrollojnë të vetme këtë legjislaturë.

Dy parti më të vogla, Mozhemo dhe MOST pritet të kenë tetë vende secila.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet