Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Rrezik për ngjarje tragjike/ ISHP apel qytetarëve: Mos e përdorni kondicionerin në makinë

Instituti i Shëndetit Publik në vend ka apeluar që qytetarët të përdorin sa më pak kondicionerin e makinës, atë në shtëpi dhe në ambiente të tjera.

Sipas ISHP, kondicioneri ndikonte për keq në përhapjen e koronavirusit.

Këshillat nga ISHP për kujdes gjatë këtyre ditëve të nxehta:

⚠️ Prandaj kujdes❗️

🔸Kontrolloni gjendjen teknike të mjetit para nisjes.

🔹Vendosni rripin e sigurimit.

🔸Mos shpejtoni.

🔹Jo konsumit të alkoolit.

🔸Përdorni sa më shumë lëngje.

🔹Shmangni celularin në timon.

🔸Bëni herë pas here ndalesa në vende të freskëta, me hije, ujë të ftohtë etj.

🔹Përdorni veshje të lehta.

🔸Mos neglizhoni rregullat e sigurisë për pandeminë.

🔹Evitoni sa më shumë përdornin e kondicionerit.

Gjithashtu bëhet thirrje për mbajtjen e maskës dhe: “Shmangni vendet me grumbullime, ambientet e mbyllura dhe bashkëbisedimet në distancë të afërt”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet