Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

“U frikësova kur pashë veten”, atleti pëson ndryshimin drastik pas 25 ditëve në koma nga Covid-19

Koronavirus nuk i ka selektuar të prekurit, por është shpërndarë kudo që ka gjetur terren, duke mos kursyer as njerëz të shëndetshëm si trajnerë fizikë.

I tillë është rasti i trajnerit dhe atletit 40-vjeçar, Ahmad Ayyad, nga SHBA, i cili ka pësuar një ndryshim drastik pasi u infektua nga Covid-19.

Ahmad ka qëndruar 25 ditë në koma, duke humbur shumë kilogramë, forcën e krahëve dhe masën muskulore.

Ai është shprehur se pavarësisht që merret me stërvitje çdo ditë dhe ushqehet shëndetshëm, sërish e ka përjetuar shumë keq infektimin nga Covid-19 edhe pse nuk kishte sëmundje të tjera shoqëruese.

Trajneri dhe njëkohësisht atleti, Ahmad Ayyad, është shprehur:

“Personeli mjekësor u kujdes shumë për mua. I kam borxh jetën. U frikësova nga sëmundja, kisha frikën e familjarëve, por e pranoj dhe frikë për veten. Unë qëndrova 25 ditë në gjendje kome dhe rrezikova jo pak që të humbisja jetën. Fiziku im pësoi një ndryshim drastik. Masa trupore në pjesën e gjoksit dhe këmbëve e humbën forcën. Falë zotit tashmë jam mirë dhe kam lënë pas krahëve atë sëmundje të tmerrshme.”

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet