Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Thasë me para/ Mega-operacion ndërkombëtar: Si komunikonin 60 mijë trafikantët e drogës

Policia Britanike ka realizuar një mega-operacion ndërkombëtar në vijim të të cilit janë sekuestruar 79 kg drogë dhe 3.6 milionë paund. Sipas Daily Mail, është zbuluar një shërbim global i koduar i komunikimit të përdorur ekskluzivisht nga kriminelët për të kryer biznesin e tyre.

Sipas autoriteteve britanike, është zbuluar se ishin 60,000 përdorues jashtë shtetit dhe 10,000 në Britani të Madhe. Ata përdornin EncroChat, një shërbim i sigurt i mesazheve në telefon celular, i cili përdoret nga kriminelët për të koordinuar dhe planifikuar shpërndarjen e mallrave të paligjshme, pastrimin e parave dhe komplote për të vrarë kriminelët rivalë.

Rreth dy muaj më parë, pas shkëmbimit të informacionit ndërkombëtar, një ekip ndërkombëtar për zbatimin e ligjit i përbërë nga oficerë në Francë dhe Holandë goditi kriptimin e kompanisë.

Nga operacioni i gjerë në tre vendet janë bërë 746 arrestime dhe janë kapur 54 milion paund para kriminale, 77 armë zjarri dhe më shumë se dy ton drogë të sekuestruara.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet