Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Jo vetëm shqiptarët, Greqia nuk lejon as të huajt të kalojnë kufirin nga Shqipëria

Ne ditën e parë te lehtësimit të kalimit të kufirit me Greqinë, në Kapshticë situata duket se nuk ka ndryshuar.

Të vetmit që mund të kalojnë janë personat që disponojnë leje qëndrimi, nënshtetësi dhe punëtorët sezonale. Për ata që tentojnë të kalojnë kufirin me pasaportë biometrike nuk lejohet kalimi por shqiptarët nuk janë të vetmit që po përballen me këtë situate.

Edhe për shtetasit e huaj që kalojnë tranzit përmes Shqipërisë vendimi është i njëjtë. Këta turistë nga Çekia dhe Mali i Zi u detyruan të kthehen pas ndërsa i vetmi sqarim që morën nga autoritetet greke është se nuk mund të kalojnë për shkak të virusit.

Pavarësisht se pritej që prej 1 korrikut kalimi drejt Greqisë të ishte më pak i kushtëzuar dhe më shumë kategori të kishin mundësinë e lëvizjes duket se kufiri grek vazhdon të qëndrojë njësoj ndërsa autoritetet tona ende nuk kanë një shkresë zyrtare të kategorive që lejohen të kalojnë kufirin çka bën që situata të jetë e paqartë për të gjithë, citon top channel.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet