Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

“Cristol Virus”/ Përhapet nga mushkonjat, shkencëtarët zbulojnë një virus të ri

Me të njëjtën teknikë siç u zbulua Covid-19, shkencëtarët francezë kanë identifikuar një virus të ri.

Ky virus u zbuluar në një spital pranë Parisit, pasi një grua 58-vjeçe ndërroi jetë nga ecifalisti dhe virusi i ri është emërtuar “Cristol Virus”, sipas lagjes ku është pikasur fillimisht ky virus.

Sipas shkencëtarëve është herët për konkluduar rrezikshmërinë e tij, pasi gruaja që ndërroi jetë vuante edhe nga sëmundje të tjera. Por, sipas tyre nuk ka arsye për t’u shqetësuar pasi ky virus nuk duket aq i rrezikshëm sa Koronavirus.

Nuk dihet ende nëse viktima 58-vjeçare është rasti i vetëm apo ka edhe të tjerë, prandaj ka paqartësi të madhe lidhur me “Cristol Virus”.

“Cristol Virus”, i përket llojit të viruseve që përhapet nga mushkonjat.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet