OBSH: Pandemia e Covid 19 po përhapet me shpejtësi në Afrikë

Bota
OBSH: Pandemia e Covid 19 po përhapet me shpejtësi në Afrikë

Drejtorja rajonale për Afrikën, Matshidiso Moeti, tha se koronavirusi po përhapet përtej kryeqyteteve dhe se mungesa e testeve dhe e furnizimeve po i pengon përgjigjet ndaj tij.

Deri më tani, Afrika ka qenë kontinenti më pak i prekur nga Covid 19.

Matshidiso Moeti, në një konferencë në selinë e OBSH-së në Gjenevë tha se Afrika e Jugut ka më shumë se një të katërtën e rasteve të raportuara dhe po përjeton rritje të numrit të të infektuarve dhe viktimave në provincat e Kepit Lindor dhe Kepit Perëndimor.

Drejtorja rajonale për Afrikën, shtoi se Kepi Perëndimor duket i ngjashëm me shpërthimet e fundit në Evropë dhe në SHBA.

Në total, ka rreth 200.000 raste të të infektuarve dhe 5.000 viktima.

Kjo e fundit tha se:

“Edhe pse këto raste në Afrikë përbëjnë më pak se 3% të totalit global, është e qartë se pandemia është duke marrë hov”.

Në gjithë botën, koronavirusi ka prekur mbi 7.4 milionë njerëz. Prej tyre, mbi 3.4 milionë janë shëruar dhe mbi 417.000 kanë ndërruar jetë.

ME TE LEXUARAT