Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Bashkëshorti i Kardashian dhuron 2 milionë $, për shkollimin e vajzës së George Floyd

Me sa duket, Kanye West ka dhënë një ndihmë të madhe familjeve dhe ekipeve ligjore që luftojnë për George Floyd, Ahmaud Arbery dhe Breonna Taylor.

Deri më tani Kanye West dhuroi 2 milionë dollarë, për kauzën dhe ngritjen e një fondi të kursimeve në kolegj 529 për të mbuluar plotësisht shkollimin për vajzën 6 vjeçare të George Floyd, i cili humbi jetën e tij disa ditë më parë dhe “ngriti” gjithë SHBA-në për të protestuar.

Bashkëshorti I Kim Kardhashian , ka bërë gjithashtu një donacion të veçantë për të mbuluar kostot ligjore për familjet e Arbery dhe Taylor.

Së bashku me këtë, Kanye ka dhuruar donacione po ashtu për disa biznese në pronësi të njerëzve me ngjyrë në qytetin e tij të lindjes Chicago dhe në mbarë vendin që kanë qenë në krizë dhe të ndikuar nga trazirat në SH.B.A.

Të gjithë tashmë e dinë se protestat dhe trazirat e përhapura kanë shpërthyer që kur Floyd u vra në prangat e policisë në 25 maj.

Demonstratat janë kërkesë për t’i dhënë fund racizmit sistematik dhe brutalitetit policor, nga të cilat vrasjet e Arbery dhe Taylor janë gjithashtu shembuj kryesorë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet