2 miliardë doza vaksine kundër koronavirusit/ Kompania “AstraZeneca” dyfishon kapacitetet

Bota
2 miliardë doza vaksine kundër koronavirusit/ Kompania

“AstraZeneca”, një nder kompanitë globale biofarmaceutike, njoftoi se ka dyfishuar kapacitetin e saj për prodhimin e vaksinës potenciale të Universitetit të Oksfordit kundër koronavirusit në 2 miliardë doza.

Ndërkohë, Laboratori i Universitetit të Oksfordit kishte njoftuar më parë se deri në muajin shtator do të ketë gati 400 milionë doza të vaksinës kundër koronavirusit.

Mediat e huaja raportojnë se për vaksinën, shkencëtarët nga Universiteti i Oksfordit kanë përdorur teknologji tashmë të testuar edhe më parë me sukses në koronaviruse të tjerë, duke synuar prodhimin e antitrupave dhe rritjen e imunitetit në të gjithë botën duke filluar nga muaji shtator.

“Daily Mail”, një nder mediat më të njohura prestigjoze raportoi se Universiteti i Oksfordit nisi testet e para në njerëz për krijimin e një vaksine për koronavirus më datën 23 prill dhe kjo e bën atë të parin qytet në Evropë që nis nga puna për krijimin e një vaksine të studiuar në njerëz.

ME TE LEXUARAT