Vrasja e George Floyd/ Amerika shtrihet në tokë (FOTO)

Bota
Vrasja e George Floyd/ Amerika shtrihet në tokë (FOTO)

Në lëvizjen protestuese kundër vdekjes së George Floyd, një hark kohor u bë një simbol i rëndësishëm.

8 minuta dhe 46 sekonda, koha kur njeriu me ngjyrë u mbajt në tokë nga gjuri i oficerit të policisë.

Në parkun e Bostonit, përgjatë bulevardeve të Hollivudit, në Atlanta si dhe në Detroit, Ëashington dhe Neë York, protestuesit u shtrinë në rrugë për konkretisht 8 minuta e 46 sekonda, duke nderuar në një mënyrë të heshtur dhe paqësore George Floyd.

Në Houston, u gjunjëzuan me kokat e tyre të përkulur dhe ndezur qirinj në duar mbetën të palëvizshëm për të njëjtën periudhë kohe.

Gjithashtu, edhe Google u kërkoi punonjësve të saj të qëndronin të heshtur për 8 minuta dhe 46 sekonda.

[gallery ids="1030624,1030626,1030625"]

ME TE LEXUARAT