Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Studim/ Shikimi i filmave horror iu bën të humbni peshë

Disa hulumtues amerikanë kanë arritur në përfundim se shikimi i filmave horror ka edhe disa “përfitime” duke përfshirë djegien e kalorive dhe rritjen e disponimit të njerëzve.

Hulumtuesit amerikan, po thonë se shikimi i filmave të zhanrit horror po ndihmon në djegien e kalorive.
Studiuesit në fjalë kanë përzgjedhur 10 njerëz, dhe u kanë kërkuar atyre të masin të rrahurat e zemrës gjatë kohës kur shohin filma horror.

Gjetjet e publikuara tregonin se ekspozimi i tyre ndaj pamjeve të frikshme i detyruan ata të lirojnë adrenalinë më shumë sesa zakonisht. Pas këtij reagimi trupi fillon të djegë kalori, për faktin se lirohet sheqer në gjak.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet