Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Ndikimi i ujit në minimizimin e stresit dhe ankthit

Shumica e njerëzve preferojnë që të shkojnë në plazh duke qëndruar gjatë, pasi mendojnë se i qëtëson, kur disa të tjerë preferojnë të kundërtën.
Është uji ai i cili ndikon tek njerëzit dhe ndoshta kjo është njëra ndër arsyet pse shumica kanë dëshirë të shkojnë në plazhe.
Në bazë të studimeve që janë bërë nga psikologë të shumtë, qëndrimi afër ujit është gjithmonë qetësues dhe krijon një relaksim në mendjen tonë.
Ëallace J. Nichols autor i librit “Blue Mind” thotë se, jetesa afër detit krijon ndjesinë e lumturisë, rrahje më të vogla të zemrës, siguri, niveli i stresit dhe ankthit është më i vogël dhe është si një lloj terapie për njerëzit.
Gjithashtu, nëse kaloni kohë afër ujit ju ndihmon që të bëheni më kreativ dhe të vijnë ide më produktive në mendjen tuaj.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet