Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Kinë, përfundon fushata në Wuhan, testohen 10 milionë banorë për 15 ditë

KINE

Qyteti kinez Wuhan tha se ka testuar të gjithë popullsinë e tij për COVID-19, pjesë e një plani kombëtar ambicioz për të rikthyer besimin e publikut dhe për të rifilluar ekonominë e vendit.

Autoritetet në Wuhan, ku koronavirusi u zbulua për herë të parë, konfirmuan se ka përfunduar me sukses procesin e testimit Komisioni shëndetësor në provincën e Hubei informon se nga 14 maji deri më 1 qershor iu nënshtruan testit 9,89 milionë banorë.

Sipas mediave tw huaja nga rezultatet u mësua se vetëm 206 persona ishin pozitivë me koronavirus dhe nuk kishin simptoma, ose ndryshe në 0,003% e të testuarve. I gjithë procesi i testimit raportohet të ketë kushtuar 126 milionë dollarë.

Wuhani ishte qyteti që u konsiderua si epiqendra e shpërthimit të virusi, nga i cili u infektuan më shumë se 50 mijë persona. Banorët e këtij qyteti kaluan më shumë se 76 ditë në izolim gjatë pikut të pandemisë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet