Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Përfundon takimi i ambasadorëve me Lulzim Bashën në selinë e PD, për palët që nuk arrijnë konsensus për Reformën Zgjedhore

Ka përfunduar takimi i kryetarit të PD-së Lulzim Basha me ambasadorët e SHBA, Britanisë së Madhe dhe Italisë.

Këta të fundin kanë  zhvilluar një takim me kryetarin e opozitës Lulzim Basha për faktin se palët politike nuk kanë arritur konsensus për Reformën Zgjedhore.

Palët u dakordësuan dhe u zotuan që ta përfundonin Reformën brenda 31 majit por tashmë pas këtij premtimi të pambajtur ndërkombëtarët janë vënë në lëvizje. Një përfaqësues i ambasadës amerikane u përpoq dje në ‘deadline’ të bindë palët për konsensus por u shty për një afat të papërcaktuar puna e Këshillit Politik.

Sot Yuri Kim dhe Soreca kanë pranuar se palët janë ekstremisht afër një marrëveshje por kanë iniciuar, pa kushte të reja dhe të paarritshme për të filluar sa më parë negociatat.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet