Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Koronavirusi, Zvicra merr vendimin: Hapim kufirin me Italinë më 6 korrik

Zvicra do të heqë kufizimet e udhëtimit me Italinë fqinje dhe të gjitha vendet e tjera në zonën e lëvizjes së lirë të Shengenit në Europë duke filluar nga 6 korriku, njoftoi sot qeveria.

Kufijtë me Gjermaninë, Francën dhe Austrinë është vendosur tashmë të rihapen më 15 qershor.

“Për shkak të numrit të ulët të infektimeve të reja me COVID-19 në Zvicër, kompanitë zvicerane do të lejohen të punësojnë personel të nevojshëm urgjent nga vendet e tjera europiane nga 8 qershori”, tha ministrja e Drejtësisë dhe e Policisë, Karin Keller-Sutter, në një konferencë për shtyp në Bernë.

Zvicra, e cila ndan kufirin me rajonin më të prekur italian, Lombardinë, ka regjistruar afro 30 800 raste infektimi dhe më shumë se 1 600 vdekje të lidhura me COVID-19.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet