Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Ishin bllokuar për shkak të pandemisë, Danimarka hap kufijtë për çiftet e ndara

Autoritetet në Danimarkë kanë rihapur kufijtë për çiftet që janë ndarë si pasojë e pandemisë së koronavirusit. Duke nisur nga e hëna, partnerët e ndarë që jetojnë në shtetet nordike apo në Gjermani, u lejuan që të hyjnë në Danimarkë.

Aktualisht rregullat kërkojnë që njerëzit të vërtetojnë lidhjen e tyre para autoriteteve përmes fotografive, mesazheve të shkruara apo shkëmbimit të adresave elektronike.

Ndërkohë, ministri i Drejtësisë, Nick Hækkerup tha se këto rregullore do të lehtësohen në ditët në vijim, dhe krejt çfarë do të duhet është një letër e nënshkruar nga të dyja.

“Nëse thoni se keni të dashur dhe nënshkruani dokumentin, në do të pretendojmë se është e vërtetë”, ka thënë Hækkerup për televizionin, TV2.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet