Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Covid, në Wuhan kryen 6.5 milionë testime në dhjetë ditë

Në Wuhan, qyteti i Kinës ku ndodhi shpërthimi i parë i epidemisë së koronavirusit, në 10 ditë u kryen më shumë se 6.5 milionë teste.

Konkretisht, sipas Komisionit Komunal të Shëndetësisë, nga 14 deri në 23 maj janë kryer 6.57 milionë testime, në përpjekje për të parë shkallën e infeksionit te njëmbëdhjetë milion banorë.

Presidenti kinez Xi Jinping, duke folur në seancën vjetore të asamblesë legjislative kombëtare, theksoi nevojën për të reformuar sistemin e parandalimit dhe kontrollit të sëmundjeve dhe për të forcuar aftësinë për të monitoruar epidemitë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet