Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Tmerrojnë shifrat, mjekët: Në këtë vend, vetëvrasjet po marrin më shumë jetë se koronavirusi

Doktorët që kundërshtojnë masat e izolimit në veri të Kalifornisë paralajmëruan sot se ka pasur më shumë vdekje nga vetëvrasjet sesa nga koronavirusi gjatë periudhës së krizës prej pandemisë. “Numrat janë të paprecedentë,” tha Dr. Michael deBoisblanc i qendrës mjekësore John Muir në Kaliforni. Ai foli me mediat për rritjen e numrit të vetëvrasjeve dhe shpjegoi se në katër javët e fundit kanë vrarë veten më shumë se mesatarja e gjithë vitit.

“Personalisht besoj se është koha të kthehemi te aktiviteti normal. Izolimi u vu fillimisht për uljen e infeksioneve dhe për të siguruar që spitalet të kenë burimet e nevojshme për të trajtuar pacientët e COVID. Këtë të fundit tashmë e kemi por shëndeti tjetër i komunitetit tonë po vuan”.

Kacey Hansen, infermiere e traùmës në qendrën John Muir, shprehu shqetësim për rritjen e numrit të tentativave të vetëvrásjes, ashtu si dhe kapacitetit të spitalit. “Nuk kam parë asnjëherë kaq shumë lèndime të qëllimshme”, tha ajo.

loading...

Guvernatori demokrat i shtetit Gavin Newsom vendosi izolimin në shtëpi më 19 mars. Por bizneset në të gjithë Kaliforninë e kanë shkelur dekretin dhe qindra protestues kanë dalë nëpër rrugë për të protestuar kundër masave.

Demonstruesit thonë se qëllimi i masave, pra ulja e numrit të infèktimeve, është arritur në mesin e prillit, e pohuar nga vetë guvernatori Newsom. Vetëvrásjet janë kthyer në një çështje të rëndë që prej vendosjes së masave, si rezultat i humbjes së një numri rekord vendesh pune dhe stresit e shqetësimit që e shoqëron.

Në fund të marsit ka pasur më shumë vdekje nga vetëvrasjet në një qytet të Tennessee sesa në të gjithë shtetin nga pándemia e Covid-19. Në një raport të fundit të majit thuhej se në SHBA 75,000 njerëz mund të vdèsin jo nga virusi, por ankthi, humbja e vendeve të punës dhe varësia nga alkooli e drògat që lidhen me pándeminë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet