Mrekulli nga aksidenti ajror ne Pakistan, tre te mbijetuar nga rrezimi i avionit me 100 veta ne bord

Bota
Mrekulli nga aksidenti ajror ne Pakistan, tre te mbijetuar nga rrezimi i avionit

Tre persona mbijetuan pasi një aeroplan pasagjerësh me afro 100 vetë në bord u rrëzua në një lagje të mbushur me njerëz në Karaçi, Pakistan. Deri tani autoritetet flasin se shkak i aksidentit ka qene një dështim i motorit gjatë uljes.

https://videos.files.wordpress.com/OK6W7h5P/pia-crash-scene_hd.mp4

Zyrtari i zones, Wasim Akhtar tha se të paktën pesë ose gjashtë shtëpi u shkatërruan në përplasjen e avionit ne toke. Një zyrtar qeveritar tha se të paktën një person i mbijetoi rrëzimit. Zyrtarë të aviacionit civil më vonë thanë se kishte të paktën dy të mbijetuar, duke folur në kushte anonimiteti.

Stacionet televizive lokale raportuan se tre persona të ulur në rreshtin e parë të aeroplanit mbijetuan. Mediat transmetuan pamjet e një njeriu që u nxor nga rrenojat teksa e identifikuan si Zafar Masood, kreu i Bankës së Punjab. Nderkohe zyrtarët e shpëtimit raportuan se 41 trupa u gjetën nga aksidenti.

Perplasja e avionit ne toke ne zonen e banuar ka sjelle edhe te pakten 15 te vdekur, citon lajmifundit.al. Një transmetim i komunikimit përfundimtar të pilotit me kontrollin e trafikut ajror, i postuar në faqen në internet LiveATC.net, tregoi se ai kishte dështuar te ulej dhe po qarkullonte për të bërë një përpjekje tjetër.

"Ne po vazhdojmë drejtpërdrejt, zotëri - kemi humbur motorin," tha një pilot.

"Konfirmoni përpjekjen tuaj," tha kontrollori i trafikut ajror, duke ofruar një pistë ulje.

"Zotëri - maj, maj, maj, maj, Pakistan 8303," tha piloti para se të mbaronte transmetimi.

Avioni që mbërriti nga qyteti lindor i Lahore mbante 99 pasagjerë dhe tetë anëtarë të ekuipazhit, tha Abdul Sattar Khokhar, zëdhënës i autoritetit të aviacionit civil Pakistan.

Burime të tjera e vendosin numrin e vdekjeve pak më të ulët. Zëdhënësi i PIA-s, Abdullah Hafeez tha se në fluturim kishte 91 pasagjerë dhe shtatë ekuipazh, të cilët humbën kontaktin me kontrollin e trafikut ajror menjëherë pas orës 02:30 (9:30 GMT).

Pakistani kishte rifilluar fluturimet e brendshme në fillim të kësaj jave përpara festës së Fitër Bajramit duke shënuar fundin e muajit të agjërimit Islamik të Ramazanit.

Dëshmitarët thanë që Airbus A320 duket se po përpiqej të zbarkonte dy ose tre herë para se të rrëzohej në zonën e banuar afër Aeroportit Ndërkombëtar të Jinnah.

Një banor i zonës, Abdul Rahman, tha që ai pa aeroplanin të paktën tre herë, duke u perpjekur te ulej para se të binte në shtëpi.

Videoja e qarkulluar në mediat sociale u shfaq për të treguar avionin që fluturonte ulët mbi një zonë banimi me flakë ne një prej motorëve./lajmifundit.al

ME TE LEXUARAT