Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Pesë deputetë të opozitës parlamentare çojnë në Kushtetuese ndryshimet në Kodin Penal

Pesë deputetë nga opozita parlamentare kanë depozituar në Gjylatën Kushtetuese kërkesën për të rrëzuar ndryshimet në Kodin Penal, të miratuar së fundmi në Parlament.

Sipas deputetëve, miratimi i Ndryshimeve në Kodin Penal për dënimin e njerëzve që mund të përhapin viruese vdekjeprurëse është një metodë shtrënguese që cënon liritë dhe të drejtat e njeriut, por krijon premisa që të përdoret edhe politikisht.

“Ne nuk mund të lejojmë që të cënohen konturet e lirisë së qytetarëve sot dhe të fëmijëve tanë nesër. Corona virusi është i padukshëm. Si mund ta shohë dhe vërtetojë shpërndarjen e tij një hetues apo prokuror? Liritë tona nuk mund ti lëmë në mëshirë të opinioneve të prokurorëve”, shprehen deputetët.

Deputetët që adresuan në Gjykatë Kushtetuese rrëzimin e ndryshimeve të Kodit Penal janë Kryetari i Ballit Kombëtar Demokrat Artur Roshi, Myslim Murrizi n/Kryetari i Kuvendit si dhe deputetët Alban Zeneli, Korab Lita, Arlind Çaçani.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet