Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Trump sulmon ashpër OBSH-në: Asnjë dollar më për ju, na fshehët informacione nga Kina

Presidenti Donald Trump sulmoi ashpër Organizatën Botërore të Shëndetit duke e quajtur si “qendra e Kinës’ dhe tha që ai do të shihte para se të hidhte më më shumë dollarë për këtë organizatë.

“Ata vepruan gabim, vepruan gabim’, tha Trump gjatë konferencës së tij të përditshme në Shtëpinë e Bardhë.

“Ata duhet ta kishin ditur dhe ata ndoshta e dinin,” shtoi ai, duke sugjeruar që ËHO po mbante informacione për koronavirusin.

Presidenti ka ndjekur vijën e udhëheqjes së konservatorëve në deklaratat se OBSH ka qenë shumë miqësore me Kinën gjatë shpërthimit të koronavirusit.

‘OBSH, që është Organizata Botërore e Shëndetit, merr shuma të mëdha parash nga Shtetet e Bashkuara dhe ne paguajmë për një shumicë, pjesën më të madhe të parave të tyre, dhe ata në fakt kritikuan dhe nuk u pajtuan me idenë time për
ndalimin të udhëtimit nga Kina në kohën kur unë e hodha si ide, ‘Tha Trump afër krye të konferencës. ‘Dhe ata e kishin gabim. Ata kanë gabuar për shumë gjëra ‘.

“Dhe ata kishin shumë informacione herët dhe ata nuk donin – ata dukej se ishin shumë të përqendruar në Kinë,” tha ai.

Kjo deklaratë vjen pasi njerëzit e Ëuhan u lejuan të dilnin nga shtëpitë e tyre të martën për herë të parë që nga 23 janari.

“Dhe ndërsa bota vijonte me masa me ndërhyrje – OBSH na siguroi që virusi ishte një problem rajonal – shumica vendet e zhvilluara kanë miratuar të njëjtat rregulla të rrepta ‘qëndrimi në shtëpi’”, akuzoi sërish Trump.

Numrat e vdekjeve COVID-19 të regjistruara që nga e marta në Itali (17,127), Spanjë (14.045), SH.B.A. (12.876), Francë (10,328), Mbretërinë e Bashkuar (6,159) dhe Iran (3,872), kanë tejkaluar numrin prej 3,331 raportuar nga Partia Komuniste në pushtet në Kinë.

1 Comment
  1. Eshte kohe pa kthim. says

    Eshte koha e shperberjes se pushtetit te Elitave te Korruptuara dhe kjo kohe eshte pa kthim!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet