Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Shkencetaret simulojne menyren si perhapet koronavorusi, rrezik i madh edhe ne markete

Shkencetaret me ane te modeleve te reja të kompjuterave kanë simuluar menyren sesi njerëzit që kolliten mund të përhapin koronavirusin në ambiente të mbyllura si supermarketet.

Një konsorcium i institucioneve finlandeze të kërkimit ka zhvilluar animacione të hollësishme që tregojnë se si sperklat e vogla mund të zhyten në ajër.

Hulumtimi tregon se një e kollitur mund të prodhojë grimca që mbeten ajrore për disa minuta. Shkencëtarët e përfshirë thonë se puna e tyre nuk është ekzaminuar ende nga ekspertë të tjerë, por ekzistojne rreziqe ne lidhje me qendrimin ne ambiente ku dikush eshte kollitur apo ka teshtire.

Asistent Profesor Ville Vuorinen i Universitetit Aalto në Helsinki ka këtë këshillë për njerëzit që mendojne të vizitoje supermarkete: “Para së gjithash, mos shkoni atje nëse nuk keni nevojë. Nëse duhet të shkoni patjeter, bejeni sa më rrallë që të jetë e mundur, citon lajmifundit.al. Dhe se treti: qëndroni atje sa më shkurt të jetë e mundur. ”

Hulumtimi mund të forcojë pikëpamjen e shumë qeverive – nga SH.B.A. në Indonezi – se publiku duhet të mbajë maska ​​për fytyrën për të minimizuar rreziqet e transmetimit.burimi: bbc/lajmifundit.al

VIDEO gjendet ketu

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet