Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

SHBA regjistron shifra të frikshme, në një ditë 1,800 vdekje nga koronavirusi

Shtetet e Bashkuara regjistruan numrin më të madh të viktimave nga koronavirusi brenda një dite.

Më shumë se 1,800 vdekje u raportuan të martën.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, shifra e çon në rreth 13 mijë numrin e përgjithshëm të viktimave në SHBA.

SHBA-ja ka mbi 398,000 të infektuar me koronavirus, që është numri më i lartë në botë.

Shifrat e reja të njoftuara të martën janë në rekordin e mëparshëm prej 1.344 që u regjistrua në 4 prill.

Një pjesë e madhe e vdekjeve të njoftuara ishin nga shteti New Yorkut, i konsideruar gjerësisht si epiqendra e shpërthimit, plot 731 vdekje.

Është në prag të kapërcimit të Italisë me numrin e tij të çështjeve të konfirmuara.

Guvernatori Andrew Cuomo tha se shteti dukej se po i afrohej majës së pandemisë së saj. Pranimet në spital dhe kujdesi intensiv ishin ulur.

Rastet globale, ndërkaq, e kanë kaluar shifrën 1.4 milion.

Në një konferencë për media, presidenti amerikan, Donald Trump, tha se SHBA-ja mund të jetë duke arritur “majën e kurbës”.

Ai po ashtu tha se SHBA-ja mund të jetë në rrugë të duhur për më pak viktima sesa parashikohej.

Fillimisht, grupi punues i Trumpit ka thënë se rreth 240,000 njerëz mund të vdesin nga koronavirusi në SHBA.

Ndërkohë qyteti i Wuhanit në Kinë, ku u shfaq për herë të parë infeksioni, i dha fund bllokimit të tij 11-javor.

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet