Rriten shifrat në Kosovë, 20 raste të reja me koronavirus, shkon në 165 numri i të infektuarve

Kosovë&Rajon
Rriten shifrat në Kosovë, 20 raste të reja me koronavirus, shkon

Ka shkuar në 165 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë. Lajmi është njoftuar nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ku ka konfirmuar sot edhe 20 raste të reja me COVID.

Sipas IKSHPK, sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 129 mostra të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive dhe nga gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Nga mostrat e marra për testim në virusin SARS-CoV-2, njëzet (20) prej tyre kanë rezultuar pozitive.

NJOFTIMI I PLOTË I INSTITUTIT KOMBËTAR TË SHËNDETËSISË PUBLIKE TË KOSOVËS

NJËZET RASTE ME COVID-19!

Sot më 06.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 129 mostra të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive dhe nga gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Nga mostrat e marra për testim në virusin SARS-CoV-2, njëzet (20) prej tyre kanë rezultuar pozitive.

Sot më 06.04.2020, është i shëruar edhe (1) pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri me sot është njëzet e katër (24).

Rastet pozitive janë raste kontakti, pesëmbëdhjetë (15) prej të cilave janë me vendbanim në Banjë -Malishevë, dy (2 ) me vendbanim në Malishevë, një (1) me vendbanim në Bllace-Suharekë, një (1) me vendbanim në Drenas dhe një (1) me vendbanim në Prishtinë.

Nga data 08.02.2020 deri me 06.04.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.093 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre, pozitive rezultojnë gjithsej 165 raste me 3 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke iu obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome. Deri më sot janë kontaktuar dhe janë nën mbikëqyrje 3.304 kontakte të rasteve.

Në Kosovë, deri më tash janë të konfirmuara 165 raste me COVI-19, përfshirë këtu 3 vdekje dhe 23 të shëruar. Nga radhët e komunitetit serb, janë regjistruar 33 raste, përfshirë 1 vdekje, por nuk ka të dhëna mbi të shëruarit.

ME TE LEXUARAT