Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Një lajm i mirë nga Italia/ Në Pavia njerëzit e sëmurë nga koronavirusi kurohen me gjakun e të shëruarve

Ndonëse kanë kaluar 3 muaj nga shfaqja e virusit të rrezikshëm COVID-19, ende nuk ka një mjekim të duhur për këtë sëmundje që iu ka marrë jetën mijëra personave në botë.

Por në Itali janë duke u përdorur disa protokolle për të kuruar personat e prekur nga koronavirusi.

loading...

Rekomandojme

Disa pacientë kishin marrë plazmën e pacientëve të shëruar nga koronavirusi duke zhvilluar më pas antitrupat: kështu eksperimentimi i terapisë plazmatike hyri në Poliklinikën e Pavias, Protokolli ishte përgatitur nga shërbimi i Mjekësisë Imunologjike dhe Transfuzionit të San Matteos, në bashkëpunim me struktura të tjera si Ats e Mantovës.

Dy të parët që dhuruan ishin mjekët e Pieve Porto Morone (Pavia), burrë e grua, rastet e para të infektimit nga Covid-19 në provincën e Pavias.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet