Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Media gjermane tregon ç’po ndodh në Pekin: Në Kinë vdesin qindra njerëz nga koronavirusi

Në një artikull të botuar nga NTV, media gjermane, shkruhet se në Kinë po përdoret një lloj marifeti për fshehjen e numrit të të infektuarve me Covid-19 dhe se e gjithë kjo bëhet për shkaqe politike. Media gjermane, bazuar nga të dhënat e publikuara nga revista kineze e njohur me famë botërore Caixin, shkruan se shumë të afërm kanë pritur në radhë për disa orë për të marrë trupin e të afërmit të tyre që ka ndërruar jetë. Gjithashtu, në artikull shkruhet se në të vërtetë viktmat janë më tepër se ç’raportohen zyrtarisht.

Shkrimi i plotë

Zhvillimi është i mahnitshëm. Ndërsa virusi i koronës godet me forcë të plotë në të gjithë botën, Kina duket se ka zbritur lehtë. Por ka disa dyshime për shifrat zyrtare. Revista kineze e njohur me famë botërore Caixin raporton për të afërmit që duhej të prisnin në radhë për pesë orë për të marrë në shtëpi mbetjet e krijuara të një anëtari të familjes në një urnë. Revista vlerësoi gjithashtu numrin e urnave që ishin dorëzuar me kamion vetëm në ditët e kaluara në shumë më tepër sesa dyfishin e viktimave të koronës zyrtare të të gjithë qytetit.

loading...

Gazetarët e Caixin numëruan vetëm numrin e urnave që ishin të destinuara për një mort të vetëm të quajtur Hankou. Një shofer kamioni tha që deri më 4 prill, ai porositi 500 dërgesa të tjera në Hankou çdo ditë. Ka gjithsej shtatë morgje në Wuhan.

Në provincën qendrore kineze Hubei është pika fillestare e pandemisë korona. Hulumtimi i Caixin mbështet dyshimin se qeveria kineze po maskon shtrirjen e vërtetë të sëmundjes. Caixin është një nga shumë pak media hetimore në vend që rregullisht përpiqen të ofrojnë një perspektivë alternative për ngjarjet në vend me raportime të pavarura në vend që të pasqyrojnë propagandën zyrtare.

Zyrtarisht, 2,535 njerëz ranë viktima të koronavirusit në Ëuhan, dhe autoritetet raportuan më shumë se 3000 vdekje në të gjithë Kinën.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet