Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Kronika italiane e vitit 2015: Kinezet po pergatisin nje virus te fuqishem ne laborator

Nje kronike e mediave italiane e vitit 2015 ka ngritur dyshime te medha ne lidhje me koronavirusin.

Sipas kesaj kronike, te pese viteve me pare, kinezet ishin duke punuar me nje virus te familjes SARS, nderkohe qe edhe koronavirusi ka marre emrin SARS-COVID 19.

Komenti i mediave italiane:
Një video e Leon Tario 2015 është duke u shperndare në internet, ku flitet për një virus të krijuar në laborator, në Kinë, nga lakuriqët dhe minjtë për arsye studimi. Në raport, siç shpjegohet në mënyrë shteruese në faqet e gazetës të themeluara nga Mentana, Open, nuk përmendet virusi Sars-Cov-2 i cili javët e fundit, po vë në vështirësi serioze institucionet shëndetësore në të gjithë botën. Videoja flet, në të vërtetë, për një virus të lindur nga lakuriq dhe minj, ndërsa për Covid19 të gjithë studiuesit përmendin vetëm shkopin.

“Asnjë nga ekspertët që lexojnë gjenomin Sars-cov-2”, nuk e identifikoi atë me virusin e vitit 2015 të përmendur nga TGR Leonardo. Virusi i përmendur në kronike – nuk ka asnjë lidhje me koronavirusin e ri dhe nuk është provë që Covid-19 aktual ka lindur në laborator “, thuhet ne sqarimin e publikuar sot.

Sipas tij, “shërbimi i 16 nëntorit 2015 i transmetuar në seksionin ‘Leonardo” të TgR është marrë nga një botim i revistës Nature “, shpjegon drejtori i gazetës rajonale Rai, Alessandro Casarin nga kolonat e Messaggero, citon lajmifundit.al. “Vetëm tre ditë më parë, e njëjta revistë e bëri të qartë se virusi për të cilin flet shërbimi, i krijuar në laborator, nuk ka asnjë lidhje me virusin natyror Covid-19”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet