Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Zbarkojnë në Shqipëri 50 refugjatët e parë sirianë, vendosen afër Gjirokastrës

50 refugjatët e parë sirianë arritën në qytetin e Gjirokastrës këtë të Shtunë, pasi autoritetet shqiptare kanë filluar përgatitjet për krijimin e 6 qendrave të pritjes për emigrantët sirianë në rast të një fluksi.Grupi gjithashtu përfshin anëtarët e një familje emigrantësh palestinezë. Refugjatët strehohen në Qendrën e Pritjes në Gerhot, rreth 2 kilometra në veri të Gjirokastrës.

Siranët që kanë mbërritur janë të të gjitha moshave, por kryesisht familje me shumë fëmijë. Emigrantët sirianë hynë në territorin grek të premten përmes Pikës Kufitare të Kapshticës. Fluksi i refugjatëve në vendet fqinje si Greqia pas hapjes së kufirit nga Turqia bëri që autoritetet shqiptare të planifikonin krijimin e qendrave të pritjes.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet