Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta Online, balkan, lajme live 24

BE-ja kundër Amerikës/ Përkrah Kurtin për heqjen e pjeshsme të taksës ndaj Serbisë

BE-ja ka reaguar fill pas deklaratës së Albin Kurtit për heqjen e pjesshme të taksës, që përfshinë heqjen e taksës për lëndën e parë më 15 mars, si dhe hapat e tjerë të kushtëzuar.

Nga Brukseli me anë të një komunikate zyrtare për media kanë thënë se si hap i parë nga Kurti, për BE-në është i mirëpritur dhe se janë në pritje që të kenë në dorë më shumë detaje.
Sipas burimeve thuhet se ky hap mund të ketë efekt pozitiv në rinisjen e dialogut Kosovë-Serbi, ngase siç thonë ata, është humbur shumë kohë, dhe se besimi duhet të rikthehet.
Ata po ashtu e kanë rishprehur gatishmërinë e përfaqësuesit të lartë të BE-së, Joseph Borrell që të jetë ndihmesë në këtë proces.

Reagimi i plotë i zyrës së BE-së në Bruksel:

Kryeministri Albin Kurti ka njoftuar të enjten se Kosova do të heqë tarifat për importin e lëndëve të para nga Serbia dhe nga Bosnja dhe Hercegovina. Ne e mirëpresim këtë njoftim si hap të parë dhe mezi presim të shohim më shumë detaje.
Ky hap mund të ketë një efekt pozitiv në rivendosjen e tregtisë rajonale dhe të ofrojë një hapje për rifillimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës të lehtësuar nga Bashkimi Evropian.
Është humbur shumë kohë. Besimi duhet të rikthehet urgjentisht. Serbia dhe Kosova duhet të krijojnë një mjedis të favorshëm që dialogu të rifillojë, në dobi të të dyjave.
Përfaqësuesi i Lartë, Josep Borrell është i gatshëm të luajë rolin e tij si lehtësuesi i dialogut në emër të BE-së.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Kliko per me shume info

Leave A Reply

Your email address will not be published.