Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta Online, balkan, lajme live 24

Papa sëmuret një ditë pas vizitës së solidaritetit me pacientët e koronavirusit

Papa Françesku është detyruar sot të anullojë meshën në Romë me klerin pasi po vuan nga një “sëmundje e vogël”.

Megjithse Vatikani e përshkroi zhvillimin si një “mungesë dispozite” ngjarja ka shkkatuar panik pasi një ditë më parë kryeprifti 83-vjeçar ishte në sheshin Shën Peter duke puthur duart e duke prekur faqet e dashamirësve, duke thënë se donte të tregonte solidaritet me vuajtësit nga koronavirusi vrasës.

Kjo bëri që ai sot të mos marrë pjesë në eventin e rëndësishëm në bazilikën e San Giovani Lateran sot në mëngjes në Romë.

Një zëdhënës tha se Francesku do të vazhdojë impenjimet e tjera ditore pro brenda Vatikanit.

Nuk ka ende njoftime nga Vatikani për natyrën e sëmundjes së Papës por dje ai është parë duke teshtirë e duke u kollitur në Meshën e Hirit të mërkurën.

Italia është përfshirë nga epidemia e koronavirusit vrasës dhe disa qytete në veri janë bllokuar për ndalimin e përhapjes. Në Romë tre treja rastet e evidentuara janë shëruar.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.