Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta Online, balkan, lajme live 24

“Nuk jemi prekur nga Koronavisuri, por nga Infodemia”, Rama: Po krijojnë alarme, mbyllni TV

TIRANË
Në fjalën e tij në Komitetin Kombëtar të Sigurisë, kryeministri Edi Rama konfirmoi edhe një herë se vendi ynë nuk është prekur nga Koronavirusi. Ndërsa bëri një përmbledhje të situatës e masave të marra, Rama atakoi mediat, ndërsa tha se me lajme të rreme për disa klikime më shumë, kanë krijuar panik në popullatë.

“Është një virus me shumë të panjohura. E panjohura për origjinën, për rastin konkret dhe këtu sygjeroj të kemi parasysh Italinë, ku vijojnë përpjekjet për pacientin zero, por edhe informacionet e përditësuara nga Kina, tregojnë për dyshime të vazhdueshme lidhur me origjinën e vërtetë.

E panjohura tjetër është e panjohura për përhapjen, dihet botërisht që është e shpejtë. Një nga pikëpyetjet, është si ka mundësi vendet në kufi me Kinën nuk kanë asnjë rast të shfaqur.

E panjohura tjetër mënyra për luftimin efikas, ende nuk është arritur tek një vaksinë specifike dhe kjo mesa komentohet do të kërkojë akoma kohë.

Është e pashmangshme por gjithnjë e më problematike po shoqërohet me atë që OBSH e konsideron një rrezik serioz, Infodemia, ose epidemia e lajmeve të pakonfirmuara, të rreme, që influencojnë, ka prekur mbarë Botën dhe ka prekur edhe Shqipërinë, por sic ndodh shpesh kjo situatë është shfaqur në më shumë se sa një formë. Rendja e ethshme për klikime, që sjell shumëfishimin e titujve që përmbajnë fjalën Koronavirus.

Sot vendosëm që ta bëjmë këtë mbledhje të hapur për të folur me fakte për situatën, për masat që kemi marrë e do të marrim. Kemi punuar në heshtje për të mos krijuar tensione të rritura artificialisht. Profesionalizmi ka qenë shembullor, e konfirmuar kjo edhe nga OBSH.” vijoi Rama.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.