Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Mjeku kinez: 14 për qind e të sëmurëve janë prekur për herë të dytë nga koronavirusi

Rreth 14 përqind e pacientëve me koronavirus u testuan pozitivisht për herë të dytë në një rajon kinez.

Një zyrtar shëndetësor në Provincën Guangdong tha për New York Times se pacientët e rikuperuar ishin larguar nga spitali pas testimit negativ për virusin, por më pas u sëmurën përsëri më vonë, transmeton lajmi.net.

Raportet janë publikuar pasi në Japoni, një grua 40 vjeçare, testoi pozitivisht për herë të dytë.

Ekspertët thanë se rastet e ngritura kanë frikë se virusi mund të jetë një infeksion ‘i vazhdueshëm’, që do të thotë se mund të qëndrojë i fjetur tek pacientët dhe të aktivizohet përsëri.

“Megjithëse koronavirusi zakonisht shkakton infeksion afatshkurtër, ekzistojnë disa prova në literaturën shkencore për infeksione të vazhdueshme të koronavirusit të kafshëve, kryesisht në lakuriq”, tha prof. Mark Harris, një ekspert i virologjisë në Universitetin e Lids-it.

Shkencëtarët besojnë se virusi mund të jetë përhapur fillimisht te njerëzit nga kafshë të egra, duke u shitur si ushqim në tregjet në Wuhan, epiqendra e përhapjes së koronavirusit, citon lajmi.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet