Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Tharmi i bukës, mposh koronavirusin? Ja çfarë po thonë shkencëtarët kinez

Shkencëtarët kanë zhvilluar një vaksinë orale për koronavirusin e ri duke përdorur tharmin e bukës, njoftojnë mediat shtetërore kineze.

Një profesor përgjegjës për projektin ka raportuar se ka marrë katër doza të ilaçit pa pasur efekte anësore, transmeton lajmi.net.

Sidoqoftë, eksperti tha që produkti ishte ende larg nga shitja në treg sepse duhej të kalonte teste për kafshët dhe prova klinike.

Lajmi u bë i ditur nga profesori Huang Jinhai nga Shkolla e Shkencave të Jetës në Universitetin Tianjin dhe u raportua nga gazeta shtetërore People Daily.

Imunizimi përdor sakaromyces cerevisiae ose tharmin e bukës, si bartës dhe synon proteinën Spike të virusit, tha Prof Huang.

E njëjta ndihmon njerëzit të gjenerojnë antitrupa kundër virusit vdekjeprurës.

Proteina Spike, ose proteina S, është përgjegjëse për nxitjen e virusit në qelizat pritëse brenda një pacienti dhe është çelësi për trajtimin e infeksionit, shpjegoi eksperti.

Prof. Huang tha se ai po kërkonte partnerë për të ndihmuar ekipin e tij të përfundonte projektin

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet