Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta Online, balkan, lajme live 24

Arritje historike për «jetman», piloti ngjitet deri në 1.8 kilometër në qiellin e Dubait

Ekipi i «Jetman Dubai» ka ndërtuar një kostum me motor jet dhe shprehet se ka arritur një moment historik në kërkimet për fluturim autonom human 100%.

Vince Reffet është protagonisti i show-t, ku në 8 sekonda është ngjitur në Dubai Marina me një lartësi nga 100 metra për 12 sekonda mbërriti në 200 metra në shpejtësi 240km/orë. I gjithë fluturimi gjati në total 3minuta.

Jetman shkoi 1800 metra lartësi dhe në zbritje hapi parashutën në 1500 metra.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!
Kliko per me shume info

Leave A Reply

Your email address will not be published.