Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta Online, balkan, lajme live 24

Helmi i gjarprit mund të kurojë kancerin e gjirit dhe zorrës së trashë

Helmi i gjarprit mund të trajtojë kancerin e gjirit dhe të zorrës së trashë, pohojnë shkencëtarët.

Por gjetja e dozës së saktë është si ‘të kërkosh ar’. Një ekip biologësh në Universitetin e Kolorados Veriore janë duke provuar helmin e gjarprit në kërkimin e një kure kanceri.

Ata thonë që helmi të japë efekte kundër sëmundjeve të njeriut, pas kryerjes së hulumtimeve paraprake mbi qelizat kancerogjene të rritura në laborator.

Helmi i gjarprit është shumë toksik, dhe një kafshim i vetëm mund ta vrasë prenë pothuajse në çast.

Shkencëtarët pranojnë se drejtimi i helmit për të shkatërruar vetëm qelizat e kancerit pa qenë fatale për njerëzit do të jetë një sfidë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Kliko per me shume info

Leave A Reply

Your email address will not be published.