Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta Online, balkan, lajme live 24

Gjesti domethenes i Turqise, dy urat ne Stamboll me ngjyrat e flamurit te Kosoves

TURQI

Përveç urimeve, Turqia ka vendosur të nderojë Kosovën me rastin e 12- vjetorit të pavarësisë së saj. Dy urat simbol të Stambollit, Fatih Sultan Mehmet dhe Yavuz Sultan Selim u veshën këtë mbrëmje me ngjyrat verdh e blu të Kosovës.

Po ashtu edhe qiellgërvishtësja simbol e kryeqytetit turk të Ankarasë sot u shfaq me ngjyrat verdh e blu si dhe me një urim për Kosovën.

Janë 5 milion qytetarë në Turqi që kanë prejardhje nga Shqipëria ose trevat e saj nga të cilët 1.3 milion të njohur nga shteti turk dhe 500 mijë që flasin gjuhën shqipe apo njohin kulturën dhe traditat. Shumica e shqiptarëve të cilët jetojnë në Turqi janë me origjinë nga Kosova.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Kliko per me shume info

Leave A Reply

Your email address will not be published.