Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta Online, balkan, lajme live 24

Metodologjia e re e zgjerimit te BE, Michel: Sot rikonfirmojmë perspektivën europiane për Ballkanin Perëndimor

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel i cili mban sot takimin mes liderëve tnë Bruksel shprehet se sot është mundësia për të rikonfirmuar perspektivën europiane të Ballkanit Perëndimor.

Ai flet për një bashkëpunim strategjik mes BE dhe Ballkanit Perëndimor për politikën e jashtme apo ndryshimin e klimës dhe multilateralizmit.

“Sonte do të jetë një mundësi për të rikonfirmuar perspektivën evropiane për partnerët tanë të Ballkanit Perëndimor.

Ne duhet ta thellojmë bashkëpunimin tonë strategjik për çështje si ndryshimi i klimës, multilateralizmi dhe politika e jashtme.”- shkruan Michel.

Në një status te meparshem në FB Michel sqaron se ky takim është një parapërgatitje e Samitit të BE që mbahet në maj në Zagreb e udhëhequr nga kryesuesja e Presidencës Kroacia.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.