Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Kolumbi, kapet kokaina e fshehur mes trendafilave te Shen Valentinit

Kolumbia është vendi i dytë në botë për eksportin e luleve, por edhe për sasitë redord të kokainës që dalin jashtë kufijve të saj, fshehur edhe në trëndafila.

Për këtë arsye, në ditën e Shën Valentinit nuk janë vetëm prodhuesit e drogës por dhe paketuesit e luleve që mbahen nën vëzhgim nga policia, të angazhuar veçanërisht në kontrollin e dërgesave.

Agjentët e antidrogës, përmes kamerave monitorojnë çdo hap të procesit të eksportit të luleve, për të parandaluar depërtimin e trafikantëve.

Sipas policisë, paketimet kanë barkode, të cilat tregojnë origjinën e luleve. Muajin e kaluar u skanuan afro 5000 mijë kuti.

Në vitin 2018, mes paketimeve u zbuluan më shumë se 400 kilogramë kokainë e fshehur.

Në Kolumbi llogaritet se plantacionet e kokainës janë diku te 160 mijë hektarë dhe trafikantët përdorin çdo mjet për ta çuar drogën në Europë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet