Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Shkon në 1350 numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri

Rreth 242 raste të vdekjeve, si pasojë e koronavirusit të ri, janë raportuar vetëm të mërkurën në provicën kineze, Hubei, duke shënuar ditën më të rëndë prej kur ka shpërthyer virusi.

Përveç vdekjeve, është raportuar edhe për gati 14,840 persona të prekur nga ky virus në këtë ditë.

Kina ka shkarkuar nga puna dy zyrtarë të lartë në provincën Hubei, vetëm disa orë pasi janë bërë të ditura të dhënat e reja.

Ky është ndryshimi i parë i madh në strukturën politike të provincës, prej kur është raportuar për virusin e ri.

Më herët gjatë kësaj javë është bërë e ditur se një varg zyrtarësh shëndetësorë “janë larguar” nga vendet e punës.

Deri të mërkurën, numri i personave të prekur me këtë virus në Hubei, ku ka shpërthyer fillimisht virusi, ishte duke u stabilizuar.

Mirëpo rastet e reja në këtë provincë kanë dërguar në 1,350 numrin e të vdekurve dhe pothuajse në 60,000 numrin e atyre që janë infektuar.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet