Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Goditet “ne zemer” reforma ne drejtesi, SPAK nis hetimet er dy anetaret e KPA

Procesi i vettingut ndaj anëtarit te Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Besnik Cani ka hapur nje dritare te re ne reformen ne drejtesi duke goditur “ne zemer” nje nga institucionet e reja te ketij sistemi.
Prokurori Cani dhe avokati i tij Eduart Halimi kane paditur në Gjykatën Kushtetuese dy anëtarët e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Artan Hajdari e Luan Daci. Diten e martë u mbajt seanca e radhës në KPA për kërkesën e Komisionerit Publik për shkarkimin e Canit.

Në këte seance, avokati i tij, Eduard Halimi bëri me dije se ka depozituar padi në Kushtetuese sepse kërkon verifikimin e kushtetuteshmërisë së zgjedhjes si anëtarë të Hajdarit e Dacit.

Halimi pretendoi se ata nuk duhet të ishin pjesë e trupës gjykuese të KPA. Po ashtu, avokati kërkoi edhe që procesi të pezullohet derisa SPAK të shprehet për hetimin për Dacin për akuzën e falsifikimit.

Kjo duket nje akuze e rende per dy anetare te Kolegjit te Posacem te Apelimit i cili ka marre vendim te formes se prere per shkarkimin e dhjetera gjyqtareve dhe prokuroreve te dneshkuar nga vettingu deri tani.

Nga ana tjeter mesohet se SPAK, prokuroria speciale antikorrusion ka regjistruar procedimin penal ndaj Hajdarit dhe Dacit, ndërsa për kërkesën e Besnik Canit pritet të vendosin në orën 12:00.

Besnik Cani u konfirmua në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit në nëntor të vitit 2018, duke ju hapur kështu rruga për t’u zgjedhur edhe anëtar në KLP.

Por Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit vuri në lëvizje Komisionerin Publik dhe rekomandoi ankimin e vendimit të KPK. Komisioneri Publik e pranoi në shkurt të 2019 kërkesën e ONM dhe e dërgoi çështjen e Canit në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit.

Prokurorit i dolen probleme nga pasuria e tij, pasi sipas Komisionerit Publik, ai ka përfituar nga Bashkia e Fierit një kredi të butë pa të drejtë, në një kohë kur ushtronte profesionin e prokurorit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet