Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Sizmiologu Duni: Lekundja e sotme perjashtim nga rregulli, por s`ka vend per panik

Sizmologu Llambro Duni u bën thirrje qytetarëve që të rikthehen në shtëpitë e tyre për të vijuar jetën normalisht, pasi nuk do të ketë goditje më të mëdha se 4.9 që goditi vendin mbrëmjen e sotme.

“Gjatë kësaj kohe kemi pasur një trend normal dhe në ditët e para pas datës 26 kemi pasur tërmete të larta, pastaj intensitet ka rënë në dy muajt e fundit, që e konsideronim normal.

Ngjarja e sotme del nga ky skenar, por shumë herë më vogël se 26 dhe në gjykimin tonë është pasgoditje, pasi ka ndodhur edhe në të njëjtin rajon që ka pasur aktivitet post tërmetor.

Nuk është cikël tjetër, por do të tejkalohet me një trend në ulje. Nuk mendoj se do të ketë tërmete më të forta, u bëj apel njerëzve që të rikthehen në shtëpi dhe të ruajnë qetësinë.

Mund të ndodhë që të përgënjeshtrohemi, kjo tregon se dukuria është e paparashikueshme, por u bëj thirrje njerëzve që të rikthehen në banesat e tjera dhe të vijojnë jetën normale. Nuk mendoj se do të ketë pasgoditje të tjera të kësaj madhësie” tha ai per report tv.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet